zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Fakulta Sociálno Ekonomických vzťahov / Daòovníctvo

 

Základné otázky v oblasti daòovníctva (dan_faq3.doc)

„Malé otázky“

 

1. Aké sú základné formy rozpočtových príjmov. Dane + odvody +dávky +príspevky+ poplatky+clo+dary+penále, pokuty+úvery. Prostredníctvom nich sa akumuluje zhruba 9/10 rozpočt. príjmov. Príjmy do ŠR sú – daňové príjmy (daň z príjmov PO, FO, DPH, SD) a nedaňové príjmy.

 

2. Čo je daňový únik, ako k nemu dochádza. Daň. únik je nezákonná minimalizácia daní, dochádza k nemu nepriznaním príjmov.

 

3. Čo je optimalizácia daní. Pri tvorbe optimálneho daň. systému treba hľadať a utvárať také kompromis. riešenia s protirečivých princípov a požiadaviek naň kladených, kt. by v konkrét. daň. systéme minimalizovali straty spôsobené zdanením. Optimál. daň. systém je systém, kt. maximalizuje spoloč. úžitok a kde rovnováha medzi veľkosťou mŕtvej straty a nerovnosťou odráža postoj spoločnosti k spravodlivosti a efektívnosti.

 

4, Čo zvýrazňuje fiskálny pohľad (aspekt) na dane. Zmysel daní spočíva v tom, že sú hl. príjmom verej. rozpočtov. Tento fiškál. aspekt daní sa preceňuje a zdôrazňuje sa ako prvoradý zmysel daní. Kvantitatívna stránka je pre daň primárna.

 

5. Čo zvýrazňuje mikroekonomický aspekt (pohľad) na dane. Zvýrazňuje predmet skúmania daňového zaťaženia.

 

6. Čo zvýrazňuje makroekonomický pohľad na dane. Zvýrazňuje dynamiku rastu HDP a daní.

 

7. Čo je daňový subjekt (daňovník, platiteľ dane), uveďte príklad. Osoba (PO, FO) povinná platiť daň a odviesť ju do rozpočtu. Daňovník je osoba, kt. znáša daň. bremeno sama, musí zaplatiť daň zo svojho majetku a preto sa znižuje jeho príjem, zisk. Platiteľ je osoba, kt. je povinná doviesť daň do rozpočtu, ale táto  daň ho nepostihuje, neznižuje sa mu príjem.

 

8. Ako sa vyjadruje a čo môže byť predmetom d. (objekt d.), pr.. -to, čo sa zdaňuje, na čo sa daň vyrubuje. (dôchodok – dôchodk. d., majetok – majetk. d, dedičstvo – dedičs. d., obrat – obrat. d., výnos – výnos. d. a spotreba – spotr. d., príjem, zisk, majetok, služby

 

9. Čo je a ako sa vyjadruje základ dane, uveďte príklad. Kvantifikuje predmet dane, aby sa d. dala stanoviť podľa daň. sadzieb. ZD je to, z čoho sa d. vypočíta al. vyrubí. Závisí od výšky cien, výšky a druhu príjmov, dôchodkov, kapit. majetku a technické jednotky.

 

10. Čo vyjadruje sadzba dane, aké môžu byť daňové sadzby. Stanovuje mieru zdanenia, môžu byť pevné – stanovujú sumu d. na 1 meraciu jednotku, percentné – daň. povinnosť sa stanovuje v % z daň. základu.(proporcionálne, progresívne a degresívne), rozdielové

 

11. Čo je fiskálna úloha daní, aké ďalšie úlohy dane môžu plniť. Sú to účelové platby štátu do ŠR. Má zabezpečiť dostatok zdrojov pre potreby štátu. Je to erárna štátna daň. platba. Typ. znakom je ich neúčelovosť.

 

12. Charakterizujte čo je daňová spravodlivosť (horizontálna, vertikálna).

 

 

 

13. Čo znamená pojem nepriame dane, uveďte príklad. Všetky ND sú obsiahnuté v cenách, teda nepriame zdaňovanie, daňovník je neznámy, ND odvádza platiteľ dane, ale nepostihujú ho. Patria sem univerzálne – DPH a špecifické - SD z p.,l.,v.,t.a p.

 

14. Čo znamená pojem obratové dane, uveďte príklad Čo je obrat. Viažu sa na obrat – na cenu, za kt. sa predáva a kupuje T a S. Môžu sa stanoviť prirážkovým (ako prirážka k cene bez d. z obratu) a zrážkovým (používal sa v minulosti, d. vystupuje ako zrážka z ceny vrátane dane) spôsobom

 

15. Čo znamená pojem spotrebné dane, uveďte príklad. SD sú ND, kt. zaťažujú konečnú spotrebu a zaplatí ich spotrebiteľ. Sú necitlivé na dôchodkovú situáciu spotrebiteľa – znášajú a platia subjekty s nižšími príjmami. Vzťahujú sa len na vybraté druhy výrobkov - selektívne

 

16. Kedy platiteľovi DPH vznikne nadmerný odpočet, uveďte príklad. NO vzniká, keď odpočet dane je vyšší ako d. na výstupe. NO – nárok platiteľa na vrátenie dane zo ŠR.

 

17. Čo je Daň na vstupe- daň, kt. platiteľ zaúčtoval a zaplatil za prijaté ZdPl platiteľovi, kt. uskutočnil ZdPl. Ide o zaplatenie dodávateľovi, kt. plnenie uskutočnil. Je súčasťou ceny za prijaté ZdPl., daň na výstupe- daň, kt. j platiteľ dane povinný uplatniť za svoje uskutočnené ZdPl., nadmerný odpočet ak odpočet dane prevýši daň na vstupe – vrátenie dane zo ŠR, vlastná daňová povinnosť- prevýšenie dane na výstupe nad daňou nad vstupe(odpočtom dane) rozdiel sa odvádza do ŠR.

 

18. Kedy platiteľ DPH môže zrušiť registráciu. Najskôr po uplynutí 1roka odo dňa, kedy sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za najbližšie predchádzaj. 3 po sebe idúce mesiace 750tis. a zároveň za 12 kal. mesiacov 3mil.

 

19. Čo je daňový doklad pri DPH, kedy sa vyhotovuje. Platiteľ je povinný vyhotoviť za každé ZdPl v prospech iného platiteľa DD a to najneskôr do 15 dní od uskutočnenia. DD môže mať rozličnú formu-faktúra, doklad o splátkach-leasing, potvrdenie pri nákupe.

 

20. Čo je zjednodušený daňový doklad pri DPH, kedy sa vyhotovuje(pri kúpe). ZDD ak platiteľ uskutočňuje ZdPl a úhradu v hotovosti eviduje doklad vyhotovený registr. pokladnicou a obsahuje: obchod. meno, sídlo, trvalý pobyt, miesto podnikania, DIČ, p.č. DD, dátum vyhotovenia DD, názov, množstvo tovaru, sadzbu dane, výšku ceny vrátane dane celkom

 

21. Čo je doklad o použití, kedy sa vyhotovuje. Používa sa v bezodplatných ZdPl pri uskutočnení plnení na osob. spotrebu platiteľa, kt. je FO, ako aj v prípade ZdPl v prospech osoby, kt. má osobitný vzťah k platiteľovi a odplata je nižšia ako obvyklá cena.

 

22. Daňový dobropis je DD al. ZDD, kt. sa opravuje výška daní pri znížení ceny za ZdPl, pri znížení sadzby dane. Ak platiteľ vykoná opravu ZD al. sadzby dane, vyhotoví pre platiteľa v ktorého prospech sa ZdPl uskutočnilo, daň. dobropis al. ťarchopis najneskôr do 15 dní po vykonaní opravy

 

23. Daňový ťarchopis je DD, alebo ZDD, kt. sa opravuje výška dane pri zvýšení ceny za ZdPl., pri zvýšení sadzby dane.

 

24. Ako môže platiteľ DPH uplatniť vrátenie svojho nadmerného odpočtu. Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi NO, odpočíta platiteľ NO od vlastnej daň. povinnosti v nasledujúcich zdaňov. obdobiach.

 

25. Vysvetlite pojem nárok na vrátenie daní, u ktorých daní sa používa, jeho zmysel a cieľ. Vzniká len registr. platiteľovi d. vo vymedzených prípadoch a za podmienok, kt. svedčia o tom, že platiteľ d. zaplatil do konca zdaň. obdobia, za kt. nárok na vrátenie dane uplatnil, platiteľ má DD – faktúru a doklad o zaplatení dane – výpis búč., resp. má dobropis. Platí to pri spotrebných daniach.

 

26. Prečo sa spotrebné balenie liehu a tabakových výrobkov označuje kontrolnou páskou, jeho zmysel a cieľ. Kpáskou sa označuje l. a c. vyrobené v tuzemsku al. dovezené. Neoznačené sú zakázané, aby nedošlo k daňovým únikom a nelegálnemu dovozu a predaju. Zamedzenie čiernej ekonomiky

 

27. Čo znamená obmedzená daňová povinnosť a voči ktorým osobám sa uplatňuje. - nerezident

 

28.Čo znamená neobmedzená daňová povinnosť a voči ktorým osobám sa uplatňuje. - rezident

 

29. Čo je harmonizácia daní, aký má význam.

 

30. Čo je základom cestnej dane pre osobné automobily, uveďte príklad. Zdvihový objem motora v cm3. Napr. do 900 cm3 vrátane je 1600 Sk.

 

31. Čo je základom cestnej dane pre úžitkové vozidlá a autobusy uveďte príklad. Celková hmotnosť v tonách + počet náprav. Napr. do 1t + 1 al. 2 nápravy – 1800Sk.

 

32. Kto je správcom cestnej dane v tuzemskej doprave, ako sa daň vyrubuje a platí. Správcom dane je DÚ príslušný podľa miesta trvalého pobytu al. sídla držiteľa. Platí sa vopred bez vyrubenia do 31. 01. al. v 4 splátkach. Ak viac ako 50tis v mesač. splátkach.

 

33. Kto je správcom cestnej dane v medzinárodnej premávke, ako sa vyrubuje a platí. Správu dane vykonávajú orgány colnej správy, v kt. obvode je hraničný priechod použitý na vstup príp. odchod zo SR. Daň. povinnosť vzniká vstupom do tuzemska – vyrubí a vyberie daň col. orgán na hranič. priechode pri vstupe.

 

34. Zákonná kompetencia daní: kto má právo daň ustanoviť (miestne samosprávy nemajú právo, ale stanovuje ich parlament, VZN môžu zvýšiť, al. znížiť daň na úyemí svojej plchy).

 

35. Správna kompetencia daní: správcami daní sú obce, vyrubujú a vyberajú dane, VZN každý rok zverejňujú požiadavky, ustanovenia o daň. sadzbách.

 

36.  Výnosová kompetencia daní: do ktorého rozpočtu plynie viac

 

37. Charakterizujte koeficient pri výpočte daní z nehnuteľností (dane z pozemkov, stavieb, bytov). Slúži na úpravu sadzby dane pri niektorých typoch pozemkov, pri všetkých druhoch stavieb a bytov, určuje tzv. polohovú rentu nehnuteľností, kde sa nachádza, jeho veľkosť je určená v závislosti od počtu obyvateľov. 1,0 - do 1000 obyv., 1,4 – do 6000, 1,6-10000, 2,0 do 25 000, 2,5 – nad 25000, 3,5 – sídla okresu a kúpeľ. mestá, 4,0 kraj. mestá, 4,5 – BA

 

38. Čo je základom dane z pozemkov. ZD je cena pôdy bez porastov x výmera pozemkov v m2 a cena pôdy za 1m2 odvodenej od BPEJ pri or. pôde, viniciach,.. a celková výmera v m2 pri záhradách, stav. pozemkoch,...

39. základ dane zo stavieb. Celk. výmera zastavaných plôch v m2 podliehajúcich dani

 

40. základ dane z bytov. Celk. výmera podlahovej plochy v m2 podliehajúca dani

 

41. Mestnu príslušnosť pri správe daní. Miestne príslušný DÚ, v obvode kt. mal platiteľ al. daňovník trvalý pobyt al. sídlo.

 

42. čo je daňové konanie. Konanie, v kt. sa rozhoduje o právach a povinnostiach daň. subjektov. DK predstavuje súhrn práv. úkonov daň. subjektov a správcu dane vedúcich k určeniu daň. povinností a k vybraniu daní.

 

43. Ktoré subjekty môžu byť účastníkmi v daňovom konaní. Môže byť daňovník, platiteľ d., daň. dlžník, poplatník a práv. nástupca FO, PO, kt. je ako daň. subjekt vymedzený osob. predpismi. Môžu vstupovať aj 3. osoby – znalci, svedkovia, audítori, št. orgány obce...

 

44. Aká forma sa vyžaduje v daňovom konaní? Musia mať písomnú formu a musia obsahovať zákonom stanovené náležitosti. Nevzťahuje sa to na procesné rozhodnutia, kt. uplatňuje správca dane pri vedení konania.

 

45. Aké sú opravné prostriedky v daňovom konaní. Sú riadne (smerujú proti rozhodnutiu 1stupňov. orgánu, kt. nenadobudlo právoplatnosť) – odvolanie, sťažnosť, namietka a reklamácia a mimoriadne (smerujú proti právoplatným rozhodnutiam) – obnova konania, oprava zrejmých omylov a nesprávnosti, preskúmanie rozhodnutí mimo odvolacieho konania..

 

46. Charakterizujte daňovú exekúciu a daňové exekučné konanie. DE je nútený výkon, kt. sa vymáha zaplatenie daň. nedoplatku al. jeho zníženie. DEK je konanie, v kt. správca dane vymáha daň. nedoplatok a úhradu exekuč. nákladov. DE môže vykonávať len správca dane, teda len DÚ, colný úrad a obec. DE sa môže viesť na akýkoľvek hnuteľný a nehnuteľ. majetok dlžníka. DEK začína správca dane vydaním rozhodnutia o začatí DEK.

 

47. Charakterizujte cestnú daň v kombinovanej doprave. KD predstavuje prepravu tovarov, kt. využíva viacero spôsobov prepravy. Ide o kombináciu pozemnej so železnič. a vodnou dopravou. Znižuje sa znečistenie ŽP= následok-zvýhodnenie výšky cestnej dane – daň. úľava al. vrátenie celej výšky zaplat. dane.

 

48. Čo vyjadruje daňové bremeno. Predstavuje každé uloženie dane a kto v skutočnosti daň platí. Ak sa DB kompenzuje úžitkami z prostriedkov d., nedochádza k vzniku nadmerného DB.

 

49. ČO vyjadruje dôchodkový efekt dane. vždy dochádza k tomuto efektu → akždá daň znižuje dôchodok

 

50. Čo vyjadruje substitučný efekt dane. efekt, pri ktorom dochádza k skresleniu v cenách. Rast ceny jedného tovaru sa nahrádza spotrebou produktov, ktoré nie sú zdaňované → dochádza k distorzii (skresleniu v cenách)

 

51. čo je daňový dopad. Rozdelenie bremena medzi jednotl. daňovníkov. Predstavuje výsledok, koneč. stav presunu dane, na koho dopadá daň v koneč. fáze.

 

52. Čo je zákonný dopad dane. (štruktúrny, formálny) Vychádza z toho, kto je daň. povinnosť odviesť podľa zákona a tým niesť daň. bremeno.

53. Čo je skutočný dopad dane. (efektívny) Subjekt znáša daň. bremeno v skutočnosti, na koho bola daň presunutá, napr. pri dani z tabaku na fajčiarov, týka sa jednotlivcov - domácnosti

 

54. Čo je daňový presun. Proces, v kt. sa daň pohybuje od 1. k 2. subjektu (od miesta zákon. dopadu – napr. podnik od miesta skutoč. dopadu – jedinec fajčiar). Môže byť DP dopredu a dozadu.

 

55. čo vyjadruje daňový presun dopredu. Presun na kupujúceho – na odberateľa. Môže byť čiastočný – d. sa nepresúva na odber. celá, plný – celú sumu dodávateľ po zvýšení presunie na odber., dopredu o viac ako 100% - dodávateľ bude odber. faktúrovať viac, ako je  zvýšená suma, riešenie vl. problémov dodávateľa, u nás sa používa pri zavedení daň. reformy.

 

56. Čo vyjadruje daňový presun dozadu. presun na výrobcu – dodávateľa, al. zamestnancov – na vlastníka výrob. faktory. Znižujú sa príjmy zamestnancov, resp. fakturované ceny odber. Zavedenie dane na oceľ – zabezpečenie výroby.

 

57. Čo vyjadruje daňová kvóta pri meraní daní. Je makroek. ukazovateľ, použitie na úrovni cel. národ. hospod., sleduje sa za urč. čas. obdobie (napr. 1rok). Ukazuje mieru prerozdeľovania prostred. daní. Odlišná v jednotl. štátoch. Má 2 varianty: DK1= d/HDP a DK2=d + sadzba d. / HDP, kde DK1 je podiel daní na HDP a DK2 je podiel daní, poistného a príspevku do fondu zamestn. na HDP. Súčet DK1  DK2 = zlož. daň. kvóte, kt. hovorí o všeob. daň. únosnosti.

 

58. Čo vyjadruje daňový multiplikátor? Číslo, kt. vyjdruje o koľko vzrastie (poklesne) HDP (dôchodok, agreg. dopyt), ak poklesne (vzrastie) daň. zaťaženie o jednotku (Sk).

 

 

 

5